Psikolojik Danışma ve Rehberlik

PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK

“ÇÜNKÜ ANNEYİM...”

Çünkü anneyim… Anne olmayı bana kimse öğretmedi. Bildiklerimi kendi annemden, ailemden, arkadaşlarımdan, biraz da gazete, dergi, televizyon ve bazı kitaplardan öğreniyorum.

İyi bir anne olmak istiyorum... İstiyorum ki çocuklarım akıllı, terbiyeli, başarılı, mutlu, herkesin sevip beğendiği çocuklar olsun... Onlar da büyüdüklerinde beni sevgi ve övgüyle ansınlar. Onlara ne iyi baktığımı, nasıl büyüttüğümü, onlar için ne büyük fedakarlıklara katlandığımı anlatsınlar... Onları hayata hazırlayayım, birçok şey öğreteyim, her zaman sevgi dolu, sabırlı, anlayışlı bir anne olayım...

Ama bu bazen öyle zor ki... Bütün iyi niyetlerime rağmen her şey istediğim gibi olmuyor. Bir bakıyorum ki istemeden çocuğuma kızmışım... Onu azarlıyorum, deliler gibi bağırıyorum... Sonradan yaptığıma öyle pişman oluyorum ki; çok da üzülüyorum... Öyle özeniyorum ki şu sabırlı annelere, hiç kızmayan, sinirlenmeyen, hoşgörülü, her zaman güler yüzlü olan annelere... Ama ben yapamıyorum. Neden? Çünkü ben de insanım...

(Leyla Navaro’nun “Beni Duyuyor musun?” kitabından...)

Merhaba Sevgili Velilerimiz,

Yukarıdaki alıntı, paylaşımlarda bulunduğumuz annelerimizden zaman zaman duyduklarımıza çok benziyor... Gerçekten ekonomik ve kültürel anlamda değişen yaşam koşulları günümüzde anne ve baba olmayı daha da zorlaştırdı. Çocuğun gelişimi incelendiğinde, yaşamın ilk yıllarında hızlı bir gelişme ve değişme içinde olduğu gözlenebilir. Bu nedenle okulöncesi dönem ve bu dönemde uygulanacak eğitimin önemi bilim çevrelerince her geçen gün daha fazla vurgulanmaktadır.

Öğrencilerine çağdaş ve bilimsel çerçevede nitelikli eğitim sunmayı hedefleyen anaokulumuzda, psikolojik danışma ve rehberlik birimi psikologları sistemi tamamlayıcı bir görev üstlenmiştir. Birimimiz öğrencilerimize ve ailelerine yönelik destekleyici ve önleyici çalışmalar yürütmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla; öğrencilerimizi tanıma çalışmaları yapmakta, öğretmenlerimizin gözlemleri doğrultusunda değerlendirme ve yönlendirmelerde bulunmaktadırlar.

Psikologlarımız; öğretmenlerimiz ya da velilerimizin talepleri doğrultusunda veya kendi gözlemleri sonucu, çocuk-öğretmen ya da aile görüşmeleri gerçekleştirmekte, ihtiyaç doğrultusunda saptanan konularda görüşmeler düzenlemektedir.

Ayrıca çocuk eğitimi, aile ve eğitim kurumu arasında dil ve iş birliğini gerektirmektedir. PEMA Anaokulu anne babaları öğretmenlerinin dışında uzman ve akademisyenlerle buluşturuyor.